Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Phelps szerint a WADA már nem megbízható, a kínai doppingügy után megvonhatják támogatásukat az amerikaiak

Szabó Bence

Frissítve 27/06/2024 - 09:28 GMT+2

A huszonháromszoros olimpiai bajnok Michael Phelps az amerikai Kongresszus bizottsági meghallgatásán beszélt arról, hogy szerinte a Doppingellenes Világszervezet nem tudott megújulni, így a sportolók már nem várhatnak fair versenykörülményeket. A meghallgatás a kínai úszókat érintő doppingbotrány eredménye, ami a WADA amerikai támogatásának megvonásához is vezethet.

Michael Phelps az amerikai Kongresszus bizottsága előtt tanúskodott.

Fotó: Getty Images

A legendás úszó mellett mások is keményen kritizálták a szervezetet.
Michael Phelps szerint a sportolók többet nem bízhatnak a Doppingellenes Világszervezet (WADA) ítéleteiben. A huszonháromszoros olimpiai bajnok a napokban az amerikai kongresszus egyik bizottságának meghallgatásán beszélt erről, kiemelve, hogy szerinte tisztán látszik, hogy a szervezet képtelen megvédeni a sportolók jogát a fair versenykörülményekhez.
A meghallgatásra azután került sor, hogy áprilisban nagy botrányt kiváltva kiderült, hogy a 2021-es tokiói olimpia előtt a WADA ugyan 23 kínai úszó mintájában is tiltott szernek számító trimetazidint (TMZ) talált, mégis hagyta őket elindulni a játékokon.
A WADA ugyan - bár a szervezet hárítja a felelősségét az ügyben - jelezte, hogy független vizsgálattal és reformokkal venné elejét annak, hogy hasonló megtörténhessen, mégis az amerikai sportnyilvánosság kereszttüzébe került. Ennek részeként most nemcsak Phelps, hanem egy másik amerikai úszósztár, Allison Schmitt és az Amerikai Doppingellenes Szervezet (USADA) elnöke, Travis Tygart is kemény kritikát fogalmazott meg a meghallgatáson.
Phelps, aki már korábban is többször volt kritikus a WADA-val szemben, most arról beszélt, hogy a szervezetnek komoly reformokra lenne szüksége, hogy megtisztulhasson.
„Sportolóként többé nem bízhatunk vakon a Doppingellenes Világszervezetben, ami folyamatosan bizonyítja, hogy vagy képtelen, vagy nem hajlandó egységesen betartatni szabályozását világszerte. Világos számomra, hogy a WADA minden reformja kudarcot vallott, és még mindig fennállnak mélyen gyökerező, rendszerszintű problémák, amik alapvető kihatással vannak a sport integritására és a sportolók jogára a fair versenyzéshez.”
picture

Phelps már korábban is kritizálta a WADA-t.

Fotó: Getty Images

Schmitt, aki tagja volt annak az amerikai 4x200-as gyorsváltónak, amely Kína mögött szerzett ezüstérmet Tokióban, az események fényében utólag már megkérdőjelezi a riválisok tisztaságát.
„Keményen küzdöttünk a versenyen. Keményen edzettünk. Minden előírást betartottunk. Tiszteletben tartottuk a teljesítményüket és elfogadtuk a vereséget. Most viszont, megtudva, hogy a kínai váltóban olyan versenyzők voltak, akik nem kaptak eltiltást, kételkedve tekintek vissza. Talán sosem tudjuk meg az igazat, ez pedig évek múlva is kísérteni fog sokunkat.”
Mivel az USA a WADA legnagyobb támogatója éves szinten közel 4 millió dolláros befizetéssel, különös súlya volt Tygart szavainak, aki szerint meg kéne fontolni ennek az összegnek a megvonását. A szakember konkrét reformokat is javasolt, egy független szakértő bizottsággal vizsgáltatna meg minden olyan pozitív mintát, ami nem vezetett eltiltáshoz.
A kongresszusi bizottság egyébként a WADA elnökét, Witold Bankát is elhívta a meghallgatásra, ő azonban nem jelent meg tanúskodni. Az elnök szerint az ilyen átpolitizált meghallgatások nem tesznek jót a sportnak.
Nem illik így átpolitizálni a doppingellenes küzdelmet. Ez csak gyengíti a rendszerbe vetett bizalmat, ami végső soron nem segít sem az amerikai, sem más nemzetiségű sportolókon.
A WADA az esemény után egy közleményt adott ki, amiben hasonló álláspontra helyezkedett.
„(A meghallgatás) csak további hamis információkat terjesztett a 23 kínai sportolót érintő 2021-es szennyeződési ügyről, és tovább károsította a WADA, illetve a nemzetközi doppingellenes rendszer jó hírnevét.”
A kérdés a meghallgatást követően az, követik-e a szavakat tettek, vagyis az amerikaiak valóban elmennek-e odáig, hogy megvonják a támogatásukat a WADA-tól. Ennek üzenete tényleg súlyos lenne, különösen a párizsi olimpiát megelőző hetekben.
Forrás: Skysports
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés