Nadal hősies fordításai, Alcaraz bravúrgyőzelmei - ezeket a meccseket szerettük legjobban 2022-ben

2022 a spanyol teniszezőkről szólt a férfi teniszben, Rafael Nadal minden idők legeredményesebb férfi teniszezője lett, Carlos Alcaraz pedig megérkezett az elitbe, és világelsőként zárta az évet. Ennek megfelelően az év legjobb, legemlékezetesebb mérkőzésein is főszereplők voltak, Novak Djokoviccsal és Daniil Medvedevvel egyetemben.

Nadal - Medvedev - Australian Open

Minden évben megpróbáljuk összegyűjteni a szezon legjobb, legemlékezetesebb mérkőzéseit, 2022-ben sem tettünk kivételt.

Természetesen tudjuk, hogy lehetetlen tökéletes listát összeállítani, elkerülhetetlen, hogy kimaradjanak olyan párharcok, amelyeket mások gondolkodás nélkül tennének fel a listájukra.
Sokszor ezek az összeállítások inkább azt tükrözik, mire emlékeztünk az adott szezonból, így akár azt is mondhatnánk, számunkra ezek voltak a szezon legemlékezetesebb találkozói.

Amanda Anisimova - Naomi Osaka, Australian Open, 3. forduló - 4:6, 6:3, 7:6

Az év legjobb női meccse volt ez valószínűleg, mondjuk ezt úgy, hogy nyilván nem láttuk az összeset. Az egyik oldalon a négyszeres Grand Slam-bajnok, a címvédő Osaka állt, aki már bizonyított, és reméljük még fog is, vele szemben pedig a még mindig iszonyú fiatal és borzasztóan tehetséges Amanda Anisimova.

Nagy meglepetésre Osaka három játszmában kikapott Anisimovától

Hihetetlenül magas színvonalon teniszeztek a lányok, és ami női meccseken kevéssé gyakori, folyamatosan emelték egymás játékát. Rengeteg nyerőt szórtak, a meccs tehát úgy volt izgalmas, hogy nem egymás hibáiból éltek. Osaka kezdett jobban, Anisimova azonban felnőtt mellé, hárított két meccslabdát, aztán a döntő szett rövidítésében le is teniszezte a pályáról ellenfelét.
Nem volt tehát összezuhanás, helyette jó szervák, szépen kidolgozott pontok, csodás szögek, kiváló ütésváltások és a nyerők domináltak. Soha rosszabbat, sok ilyet nekünk 2023-ban. (Kálmán Laci)

Daniil Medvedev - Felix Auger-Aliassime, Australian Open, negyeddöntő - 6:7, 3:6, 7:6, 7:5, 6:4

Ne feledjük: az év elején FAA még igazi lúzer volt, akkor még 0-8-al állt a tornadöntőkben, ráadásul úgy, hogy egy árva szettet sem tudott nyerni, és a Davis-, Laver-, ATP-kupa trojkából is csak az utolsó volt meg, az is úgy, hogy öt meccsből kétszer kikapott, az elődöntőben ráadásul pont Medvedevtől 6:4, 6:0-ra.

A fiatal kanadai élete legjobb meccsét játszotta, de Medvedev ellen még ez is kevésnek bizonyult

Ezek után jött két hétre rá a negyeddöntőben egy ötszettes thriller az orosz ellen, aki US Open-bajnokként, Djokovic távollétében, minden józan emberi számítás szerint már a negyeddöntő hajnalán megnyerte a tornát. (Mint később kiderült, erről mindössze Rafael Nadalt nem értesítették).
Auger-Alliasime lúzerként ment fel, lúzer lett végül, ám nem lúzerként jött le a pályáról. Vezetett 2-0-ra, volt meccslabdája – igaz fogadóként – a negyedikben, de mégis, először kaptunk talán ízelítőt abból, hogy milyen lesz a kanadai 2022-ben. Küzdött, harapott, hajtott és persze jól szervált, és jól is teniszezett majd’ 5 órán át. Az, hogy kikapott, nem rajta múlt. És ez utóbbi volt az igazán fontos mondat FAA karrierjében. (Szabó Gábor)

Ashleigh Barty - Danielle Collins, Australian Open, döntő - 6:3, 7:6

Egy év végi összegzésből nem maradhat ki annak a játékosnak a diadalmenete, aki világelsőként, hazai pályán nyeri meg élete tornáját, majd a döntő végén példaképétől veszi át a győztesnek járó serleget. Ha mindehhez hozzátesszük, hogy Ashleigh Bartynak az a melbourne-i döntő volt élete utolsó profi teniszmérkőzése, még egy érvet gyűjtöttünk a listára való beválogatás mellett.

A világelső Ashleigh Barty nyerte meg a 2022-es Australian Opent - videó

Barty szettveszteség nélkül nyerte meg az Ausztrál Opent 2022 januárjában, fölényét jól jelzi, hogy a döntőig vezető úton az Amanda Anisimova ellen a negyedik fordulóban lejátszott mérkőzésének első, 6-4-re megnyert játszmája volt a legszorosabban alakuló szettje. A Danielle Collins elleni finálé első játszmája is illeszkedett a sormintába, a másodikban azonban az ausztrál megremegett, Collins pedig 5-1-re elhúzott. Barty ekkor elővette a legnagyobb klasszisokra jellemző játékot, visszahozta a szettet, majd a rövidítésben megnyerte a tornát. Mint utóbb kiderült, ezzel lezárva egy csodálatos karriert. (Nánási Antal)

Rafael Nadal - Daniil Medvedev, Australian Open, döntő - 2:6, 6:7, 6:4, 6:4, 7:5

Amikor kiderült, hogy 2022-ben Novak Djokovic nem állhat rajthoz az Ausztrál Openen, kevesen böktek volna rá Rafael Nadal nevére, mint akit a szerb távollétében a torna esélyesének lehetne nevezni. Nadal azonban, négy hónappal azt követően, hogy mankókra támaszkodva a járás is nehezére esett, előbb végigküzdötte magát a mezőnyön, majd a döntőben 0:2-ről felállva legyőzte azt a Daniil Medvedevet, akinek Djokovic távollétében a leginkább kinézett a győzelem Melbourne-ben.

Az 5 óra 24 percig tartó döntő első két órájában minden az orosz sikere mellett szólt, hiszen 2:0-ás vezetésnél a harmadik szettben három mérkőzéslabdának is beillő bréklehetősége volt. Nadal klasszisa azonban még ebben a szorongatott helyzetben is megmutatkozott, azokat a bréklabdákat hárítva pedig a spanyol megérezte a vérszagot”. A többi, ahogy mondani szokás, már történelem. Nadal fordított, megnyerte a 21. Grand Slamét, majd Párizsban még erre is rátett egy lapáttal. (Nánási Antal)

Carlos Alcaraz - Novak Djokovic, Madrid, elődöntő - 6:7, 7:5, 7:6

Egymás után, ugyanazon a versenyen legyőzni Rafael Nadalt és Novak Djokovicot? Mindezt ráadásul 19 évesen? Tudjuk: Nadal nem volt egészséges, Djokovic pedig még az egész oltásmizéria terhét nyögte, de ez akkor is egészen különleges teljesítmény, ami keveseknek adatott meg.
A szerb egyébként már kezdett magára találni a monte-carlói és a belgrádi versenyeket követően, így ha nem is volt 100%-os, lassacskán azért megtalálta a teniszét. És ezt a meccset is megnyerte volna a mezőny 99%-a ellen az aznapi teljesítményével.

Nadal után Djokovicot is kipipálta Alcaraz- mutatjuk a meccslabdát

Alcarazban azonban emberére talált, és talán egy kicsit magára is ismert, amikor olyan labdák kezdtek visszajönni, amik biztos nyerőknek tűntek. Vagy amikor az elveszített első szett után is ugyanolyan stabil maradt fejben, mintha ő állt volna nyerésre. És amikor a szettek végén erősíteni tudott.
Alcaraz már előtte is felírta magát a tenisz térképére, de a madridi torna talán a tenisz határain kívülre is eljuttatta a nevét. Nem mellesleg: egy nappal később a győzelemért járó trófeát is magasba emelhette. (Németh Dániel)

Rafael Nadal - Alexander Zverev, Roland Garros, elődöntő - 7:6, 6:6

Elsőre talán meglepő lehet, hogy egy csonka találkozót beválogattunk az év tíz legjobb meccse közé. Bár aki látta, az valószínűleg megérti a döntésünket. Zverev elképesztő intenzitással és elszántsággal, de ami talán a legfontosabb, végtelen hittel játszott Rafa ellen. Úgy, ahogy kell, az egyetlen módon, ahogy szabad ellene teniszezni, ha valaki le akarja őt győzni.

Rafael Nadal - Alexander Zverev - Roland-Garros - a mérkőzés legjobb pillanatai

A sérülése pillanatáig hitte, hogy van esélye, és valóban volt is, mert tudott felejteni. El tudta felejteni, hogy 4:2-ről visszaengedte Rafát az első szettben, hogy aztán a rövidítést 6-2-ről nem tudta megnyerni. El tudta felejteni, hogy 5:3-nál adogathatott a második játszmáért, de a spanyol könnyedén kiegyenlített.
Az utolsó pillanatig meccsben volt, mert agresszív volt, éles és hitt benne, hogy megtörheti Rafát. Ki tudja, talán meg is törte volna, ha nincs az a szerencsétlen mozdulat, amelyre akár az egész karrierje is rámehet. (Kálmán Laci)

Nick Kyrgios - Stefanos Tsitsipas, Wimbledon, 3. forduló - 6:7, 6:4, 6:3, 7:6

Talán a legfurcsább választás ez a közös listán. De közben mégsem. Mert mitől jó egy teniszmérkőzés?
Sokszor hangzik el a szánkból egy-egy közvetítés alatt, hogy a tenisz mentális sport, na ez ennél az összecsapásnál csúcsosodott ki. Nem gyakran fordul elő, hogy Nick Kyrgios ellen valaki elveszít egy mentális csatát, de Stefanos Tsitsipas ezúttal nem bírt mit kezdeni az ausztrál stílusával.

Parádés teniszt és parázs hangulatot hozott a Kyrgios-Tsitsipas derbi Wimbledonban

Kyrgios felemésztette a görög elméjét, magyarázott, játszotta a szokásos showmant a pályán, Tsitsipas pedig teljesen összeomlott és elvesztette a fejét. Valószínűleg nem ez volt minden idők legsportszerűbb teniszmérkőzése, de a hangulata, feszült légköre és egyébként a játék színvonala miatt is megérdemelten foglalja el helyét 2022 legjobb meccsei között. (Dani Bálint)

Carlos Alcaraz - Jannik Sinner, US Open, negyeddöntő - 6:3, 6:7, 6:7, 7:5, 6:3

Nick Kyrgios már a negyeddöntők előtt megmondta: Carlos Alcaraz a US Open legnagyobb esélyese. Hogy volt-e a szavak mögött pszichés trükk (vagy annak a szándéka)? Ki tudja. Egy dolog biztos: az ausztrálnak igaza volt, még akkor is, ha ott volt Alcaraz közvetlen közelében az esélyességet tekintve.
Kyrgios aztán nem élte túl a saját ötszettes drámáját, Alcaraz igen. Méghozzá a legnagyobbakra jellemző akarattal, elszántsággal és versenyzői adottságokkal. A spanyolnak labdája volt a 2-0-hoz, aztán úgy alakult, hogy ő került szetthátrányba, sőt, Sinner még a meccsért is adogathatott.

A meccslabda, amivel történelmet írt Alcaraz a US Openen

Sok szempontból véve fájdalmas vereség lett volna Alcaraznak. Egyrészt Sinner egyfajta mumussá vált volna a wimbledoni és umagi győzelme után, másrészt rengeteg lehetőséget hagyott kihasználatlanul, az első szettet leszámítva tulajdonképpen végig.
De aztán megoldotta valahogy, mert versenyzőként – még – nincs párja ebben a generációban. Kellett hozzá egy hárított meccslabda és több mint öt óra, de megcsinálta. Ugyanitt: a tenisz jó kezekben van. (Németh Dániel)

Holger Rune - Novak Djokovic, Párizs, döntő - 3:6, 6:3, 7:5

Ez a meccs is csak úgy indult, ahogy általában Novak Djokovic döntői indulni szoktak. Adott volt a címvédő, a maga- és atombiztos szerb, mint toronymagas esélyes, és a héten mindenkit, aki számít elseggelő zöldfülű Holger Rune, aki már kifulladni látszott. Djokovic magabiztosan került szett- és majdnem brékelőnybe, ám ekkor valami megváltozott. Holger Rune ugyan már a végét járta, rutinja sem volt sok, de egyvalami kristálytisztán látszott a sötét Bercyben: elhiszi, hogy van esélye.

Djokovicot legyűrve élete legnagyobb győzelmét aratta a dán csodagyerek

Az utolsó morzsa, ami hiányozni szokott szinte mindenkinél Djokovic ellen. Rune, mint egy végkimerülésig játszadozni akaró kölyökkutya, megnyerte a második szettet, visszajött 1-3-as hátrányból a döntő játszmában és hárított hat (!) bréklabdát abban az utolsó játékban, amit soha nem felejtünk el. Holger Rune tinédzserként verte meg a top 10 felét (!!!) azon a héten, és a generációváltás konkrét pillanatokkal nehezen megfogható lényegét tette nem kicsit valóságosabbá. (Szántó Petra)

Novak Djokovic - Daniil Medvedev, ATP-vb, csoportkör - 6:3, 6:7, 7:6

Csak képzeld el, hogy ott vagy november végén egy minden szempontból kimerítő szezon hajrájában, és bár fél lábbal már a dubaji homokban pihennél a családdal, de mégiscsak kihagytad a Grand Slam-tornák felét, szóval azért csak meg kellene nyerni a világbajnokságot. Képzeld el, hogy már csoportelsőként ott vagy az elődöntőben, de még le kell játszani egy téttel nem bíró meccset, és dögfáradt vagy, Daniil Medvedev meg úgyis futtatni akar, nincs veszítenivalója.

Djokovic három játszmában győzte le Medvedevet

És aztán képzeld el, hogy van Novak Djokovic, aki ebben a helyzetben nem azt csinálja, hogy elegánsan kikap két tie-breakben, nem, nem. Három óra tizenegy percen át tolja ki saját magát a végső határokig, hogy megnyerje Medvedev elleni a maratont, 33 ütéses szettlabdát hárítva, negyedórás játékokat végigszenvedve, utolsó pillanatban visszatáncolva és nyer. Mert ő Novak Djokovic, aki egy tétnélküli vb-csoportmeccsel is simán felkerült a listánkra. (Szántó Petra)